"SPOTKANIE W CZARDZIE"


 
W piątek 10 XII 2010 r. w auli szkolnej odbyła się impreza pn. „V Spotkanie w czardzie” przygotowana przez Zespół Pieśni i Tańca Węgierskiego „Piroska”. W spotkaniu uczestniczyli rodzice, dziadkowie i sympatycy zespołu Piroska. Gośćmi honorowymi spotkania byli p. dyr. Romualda Niemczal oraz kierownik schroniska młodzieżowego w Głuszynie p. Zbigniew Karwacki.
Na spotkanie przybyli również pracownicy naukowi Instytutu Filologii Węgierskiej UAM w Poznaniu i studenci, którzy pod kierunkiem p. Marii Dawid przygotowali specjalny program piosenek, gier i zabaw w języku węgierskim.
Pracownik UAM, p. Paweł Kornatowski przedstawił prezentację „Domy Tańca na Węgrzech, której celem było zapoznanie uczestników spotkania z ruchem tańca ludowego.
Zespół Pieśni i Tańca Węgierskiego „Piroska” zatańczył tańce z różnych regionów Węgier. Szczególne brawa zebrała najmłodsza grupa zespołu za taniec Czerwonych Kapturków. Występy uświetniła znakomita kapela Alicji i Jacka Hałasów. Grali oni popularne melodie węgierskie na oryginalnych węgierskich instrumentach ludowych: gordonie i lirze korbowej. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze. W znacznej mierze przyczynili się do tego rodzice zespołu „Piroska”, którzy częstowali gości własnoręcznie upieczonym ciastem, kawą i herbatą, a także pięknie udekorowali aulę, nadając jej charakter czardy węgierskiej. („czarda” w j. węgierskim : gospoda).
Impreza zakończyła się wspólną zabawą, do której przygrywała kapela Alicji i Jacka Hałasów, a dziewczęta z zespołu „Piroska” uczyły podstawowych kroków czardasza i innych tańców węgierskich.
(tekst: Halina Pacanowska-Wiśniewska, zdjęcia: Maria Nowakowska)