Zespół założony został wiosną 1979 r.
"Piroska", w tłumaczeniu na język polski, znaczy "Czerwony Kapturek".

Nazwa zespołu pochodzi od nazwy "czardy" w miejscowości Zamardi nad Balatonem. Jednym z podstawowych celów, działalności zespołu jest propagowanie ludowej kultury węgierskiej wśród społeczeństwa polskiego, w szczególności wśród młodzieży szkolnej oraz rozwijanie kontaktów artystycznych z zespołami z Węgier. W skład zespołu wchodzą 42 osoby. "Piroska" specjalizuje się w ludowych tańcach i piosenkach węgierskich. 
 

W zespole wychowało się do tej pory ponad 600 osób, jego skład jest wciąż odnawiany, stale uzupełnienie zapewniające grupy początkujące . Zespół występuje publicznie od wielu lat w Poznaniu, Warszawie i innych miastach Polski, nagrywa też programy dla telewizji. Od początku swego istnienia "Piroska" utrzymuje przyjacielskie kontakty ze Szkoła Podstawową w Budapeszcie w VII dzielnicy oraz kontakty artystyczne z zespołem tańca ludowego "Kokeny" i zespołami grającymi na cytrach "Tisza`83, "Tisza virag", "Kodaly" z Taszakecske na południu Węgier.


 

ZAWIADOMIENIE
do wszystkich byłych tancerek i tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Węgierskiego "PIROSKA".

W tym roku zespół nasz obchodzić będzie 35-lecie działalności artystycznej. Tak jak i w poprzednich latach organizować będziemy uroczystości jubileuszowe. Z tej okazji chcemy zorganizować spotkanie przed-jubileuszowe, na które wszystkich serdecznie zapraszamy. Spotkanie odbędzie się w dniu 14 marca 2014 r. o godz. 19.00 w sali nr 121 w Szkole Podstawowej nr 64, Os. Orła Białego 120 w Poznaniu. Prosimy o potwierdzenie wzięcia udziału w spotkaniu na adres e-mail: piroska@poczta.onet.pl
Ponieważ nie mamy do wszystkich adresu, prosimy o wzajemne powiadomienie się!
Pozdrawiamy
Halina Pacanowska i Kierownictwo Zespołu