Program Zespołu Pieśni i Tańca Węgierskiego 
"PIROSKA"
przy Szkole Podstawowej nr 64
im. Marii Konopnickiej
w Poznaniu.

 1. Tańce z regionu Sárköz  [szarkyz]

Sárköz- dawniej bagienne tereny rozciągające się na lewym brzegu Dunaju. Region bardzo ciekawy folklorystycznie. Dwa układy taneczne do piosenek dziewczęcych oraz taniec "Kárikázó" [korikazo] - jest to taniec popularny we wszystkich regionach Węgier. Tańczą go zazwyczaj dziewczęta i młode mężatki tworząc krąg i śpiewający.

 1. Taniec z regionu Borsod [Borszod] - "Sej árpa, árpa" [szej arpo, arpo]

Borsod- jest to region rozpościerający się w północno - wschodnich Węgrzech na zachód od Miskolca pomiędzy pasmem Gór Bukowych a Márta. Dwa układy taneczne do piosenek ludowych: "Isztenem", "Szej arpo" oraz karikazo i czardasz szybki.

 1. Tańce z południowych i zachodnich Węgier - Ugrós [Ugrosz]

Ugrós- jest to największa rodzina tańców należąca do dawnej stylowej warstwy tańców węgierskich. Znana na zachodnim i południowym obszarze językowym. Tańce są bardzo skoczne, wykonywane przez cały czas w równym, szybkim tempie. Cechuje je zmienność kroków, motywy wirtuozerskie i bogactwo odmian melodycznych. Częstym jest tańczenie bez obejmowania się, a tylko trzymając się za ręce.

 1. Taniec z regionu Szatmàr [Sotmar]

Sotmár- jest to region rozpościerający się w północno - wschodniej części Węgier. Jest to taniec należący do grupy tańców dawnego stylu okolic Cisy. Składa się z powolnego i szybkiego czardasza.

 1. Tańce z regionu Mezőség [Mezyszyjg] podregion : Szèk /Sijk/

 Mezőség- region ten rozpościera się w środkowej części Siedmiogrodu. Zachowała się w nim archaiczna, węgierska kultura ludowa. Dwa charakterystyczne dla tego regionu czardasze, które składają się części wolnej tanecznej w parach  albo w kręgu poruszającym się po kole oraz z części szybkiej, w której pary wirują w szybkim czardaszu lub tancerze wykonują solowe popisy, na które składają się drobne, skoczne kroki i motywy wirtuozerskie.

 • "Sürü magyar és csárdás"  [sziri modzior yjsz czardasz]  - taniec zaczyna się zwykle w tempie sürü [sziri] /dosłownie: gęstym, szybkim/ potem nastepuje tempo ritka /dosłownie: rzadkie tempo/, taniec kończy się czardaszem szybkim.

 • "Mezőségi csárdás" [ mezyszyjgi czardasz] - pierwsza część tańca jest wolna i melancholijna, natomiast w drugiej części dziewczęta wirują w parach w szybkim tempie.

 1. Węgierski taniec dziewcząt z Mołdawi.

W dzisiejszej Rumunii, poza Karpatami, również żyją Wegry. Pierwsze ich grupy wędrowały przede wszystkim z Siedmiogrodu w XIII - XIV. Zachowali oni dosyć archaiczny dialekt i kulturę ludową Węgier, którą kultywuja do dzisiaj.

 1. Tańcze znak rzeki Rába - "Rábaközi tánc" [rabakyzi tac]

Dwa tańce, które wywodzą się zachodniego obszaru Węgier z Sopronu znad rzeki Rába. Jest to bogata rodzina tańców, które są bardzo żywe, rytmiczne i melodyjne. Kroki typu "werbunkosz" są skoczne i zmieniają się w kazdym takcie.

 1. Tańce z Niziny Naddunajskiej [z Alföld]

Składa się z trzech części: wolnej, tanecznej w kręgu, gdy dziewczęta splatają się ze soba w "koszyczek" i wirują po kole, następnie w części będącej połaczeniem wolnego czardasza z szybkim "werbunkosz" i trzeciej części w szybkim tempie. Cały taniec charakteryzuje się bogatym układem choreograficznym.

 1. Czardasz szybki

Taniec ten pochodzi z regionu Somogy /szomodź/ z okolic południowego Balatonu.

 1. Dunamenti tánc [taniec znad Dunaju]

Taniec ten pochodzi z okolic Kalocsy, miasta słynnego z uprawy papryki.

 1. Taniec cygański pochodzący z północno-wschodnich Węgier

 2. Czardasz z regionu Sopron z północno - zachodnich Węgier

 3. Szatmári csárdás és verbunk [sotmari czardasz yjsz werbunk]

 4. "Ég a gyertya ég" [yjg o dziertja yjg]

zabawy dziecięce w wykonaniu najmłodszej grupy.
 1. Pieśni ludowe.
 • Tavàszi szèl /Towasi sil/ z układem tanecznym.

 • Fèlre bànàt /filre banat/.

 • Bor zowari.[bor zowri]

 • Istenem [isztenem]