HISTORIA ZESPOŁU "PIROSKA"


Zespół założony został wiosną 1979 r. "Piroska" w tłumaczeniu na język polski znaczy "Czerwony Kapturek". Założony przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 64 w Poznaniu.

 

Nazwa zespołu pochodzi od nazwy czardy (gospody) w miejscowości Zamárdi nad jeziorem Balaton na Węgrzech.

 

Jednym z podstawowych celów działalności zespołu jest propagowanie ludowej kultury węgierskiej wśród społeczeństwa polskiego, w szczególności wśród młodzieży szkolnej oraz rozwijanie kontaktów artystycznych z zespołami z Węgier.

 

W skład zespołu wchodzą obecnie 32 osoby

 

"Piroskaspecjalizuje się w ludowych tańcach i piosenkach węgierskich. W jej repertuarze znajdują się tańce z całego obszaru Węgier

 

W zespole wychowało się do tej pory 800 osób, jego skład jest wciąż odnawiany, stałe uzupełnienie zapewniają grupy początkujące działające w trzech grupach wiekowych.

 

Zespół występuje publicznie od wielu lat w Poznaniu, Warszawie i innych miastach Polski.    

 

Od 1988 r. utrzymujemy kontakty artystyczne z Zespołem Tańca Ludowego "Kécske" ("Kécske" Néptáncegyüttes)  i Kapelą Cytrzystów "Niezapominajka" (Kék Nefelejcs" Citerazenekar) z miejscowości Tiszakécske na południu Węgier. Co roku podczas wakacji letnich, wymiennie raz w Polsce, raz na Węgrzech , organizowane  warsztaty artystyczne, na których młodzi tancerze doskonalą swoje umiejętności.