SPOTKANIE W CZARDZIE-2002

21 kwietna 2001 r.

15 lutego 2002 roku w auli szkolnej odbył się koncert p.n. "Spotkajmy się w czardzie". Gośćmi honorowymi koncertu byli: wizytator Wiesława Grabczyńska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu, p János Brendel - kierownik filologii węgierskiej UAM w Poznaniu, wykładowcy tej uczelni, prezesi i działacze Stowarzyszeń Polsko-Węgierskich, Éva i Roman Burakowscy - przedstawiciele Towarzystwa Polsko-Węgierskiego działającego w Poznaniu.

1 maja 2001 r.

Licznie przybyli też rodzice, znajomi i sympatycy zespołu "Piroska", a także studenci filologii węgierskiej.
W programie pierwszy zaprezentowały się w naszej szkole dwie kapele: Alicji i Jacka Hałasów oraz "Zbyrcok", co było niespodzianką dla publiczności przyzwyczajonej do tego, że "Piroska" tańczy do muzyki mechanicznej. Z kapelą Alicji i Jacka Hałasów zespół nasz współpracuje już od pewnego czasu, natomiast z kapelą "Zbyrcok" dopiero od niedawna. 

Koncert prowadzili: Halina Pacanowska-Wiśniewska i Mariusz Szerszeń

Członkowie tej kapeli są rdzennymi góralami i grają muzykę ludową z regionu Karpat, ale maja też w swoim repertuarze folklor węgierski. Występują w składzie: Maciej Szymkowiak, Łukasz Wroński, Ryszard Gąsienica, Kuba Topór Grzybek

Obie kapele grały z wielkim wigorem muzykę węgierską, a "Piroska" tańczyła z równie dużym temperamentem
Wspólnie zaprezentowano następujące tańce:
  1. czardasz szybki

  2. czardasz z regionu Szotmár

  3. czardasz cygański

  4. ugros z południowych Węgier

  5. "werbunk"  "olahos"

Niezwykła atmosferę koncertu podkreślał wystrój auli w charakterze czardy węgierskiej. Czynna była kawiarenka, w której otrzymać można było kawę po węgiersku. Goście mogli tez zwiedzić wystawę "Krajobrazy puszty węgierskiej". Jej autorem był Mateusz Cichowicz - absolwent naszej szkoły.

W organizacji imprezy pomagali rodzice: Małgorzata i Mariusz Szerszeniowie, Alicja Nowak, Beata Paszke, Lidia Susmarska, Elżbieta Kanciak, Hanna Rutaska, Danuta Janicka.
Po trwającej prawie półtorej godziny koncercie zaproszono na parkiet publiczność i przez godzinę trwała nauka tańca węgierskiego

Verbunk znad rzeki Raba

Zdjęcie zespołu po koncercie

Piroska w czardaszu Cygańskim